Pólusra állás

ÉderIván
ÉderIván
2012.08.23. 16:02
Előzmény: #44
Igen, erre gondoltam. A kézivezérlőben megadott óraszög értelmezését ellenőrizni kell, nem tudom nem 180 fokkal elforgatva adják-e meg. De ez a pólustávcső ábráiból a helyszínen egy pillanat alatt kiderül.
lubi1966
2012.08.22. 22:23
Előzmény: #42
Iván, magyarul a szállemezen levő polaris karikát először deleleőre (függőlegesen lent, 6 órára) állítod, nullázod az osztottkör tárcsát. Majd ezt követően a kézivezérlőn megadott óraszöggel elforgatod a mechanikát RA-ban és utána a kis kört ráviszed a sarkcsillagra? Jól értem?
ÉderIván
ÉderIván
2012.08.22. 09:54
Előzmény: #38
1: Lóránd, sajnos nem tudom mi a jó megoldás, az EQ6-nál ilyen problémám nem volt. Meg kéne néznem mi a helyzet a HEQ5-nél.
2: Értelemszerűen úgy, ahogy mondod.

A kézivezérlő által megadott óraszöget nem használod? Szerintem úgy lenne a legegyszerűbb. A pólustávcsőben delelteted a sarkcsillagot, ott nullázod az osztott kört, aztán a megadott órára forgatod a RA tengelyt (feltéve, hogy forog vele együtt az osztott kör...).
lubi1966
2012.08.21. 21:15
Előzmény: #38
Lóránd. leírnád, hogy Te hogyan csinálod ezt az osztottkörös pólusra állást. Nekem nem teljesen tiszta, de gondolom másokat is érdekelhet. Köszi. Tele van már a tokom ezzel a pólustávcső szállemezén lévő csillagképekkel. smiley

1.) Én simán szigszalaggal körberagasztottam. smiley
2.) Mivel a csillagok nem ismerik a tél-nyári időszámítást, ezért szerintem nem kell figyelembe venni. Kivéve, ha az óraszöget és a pozíciót a kézivezérlőről veszed.
lubi1966
2012.08.17. 09:28
Nekem csak az nem tiszta, hogy mihez képes kell eltekerni az RA-DEC tengelyt. Magyarul, hogyan kell állnia a mechanikának a tekerés előtt? Nyilván nem kell háttal állni a sarkcsillagnak. smiley
Mika
Mika
2012.08.17. 08:31
Akinél van laptop, az EQMOD Ascom Polarscopjával 1 perc alatt halál pontosan be tudja állítani a pólust. A progi elforgatja a mechanikát a megfelelő óraszöggel, és a Polarist csak bele kell tekerni a kis karikába. Tudja a téli nyári időszámítást is.
ÉderIván
ÉderIván
2012.07.09. 20:58
Igen, ez az ésszerű eredmény.
Én sosem csináltam direkt erre tesztet, így örülök, hogy ha már szóba került a pólus fontossága, Te megcsináltad és pláne megosztottad velünk! Köszönjük!
VargaJános
2012.07.09. 07:27
Este kipróbáltam mennyit jelent az MGen számára a hanyagul, ill. a közelítően jól beállított pólus, úgy tűnik a tényleges vezetés szempontjából szinte mindegy, a korrekciós jelek száma szerint pedig határozott a különbség, bár ez nem meglepő, ezt eddig is így tudtuk. A \"hanyag\" beállás kb. 30° szögeltéréssel, de nagyjából a körön tartva történt, a jó beállás pedig az általánosan jónak gondolt alapon, a kis kör közepére.
Fórumban használt kép: Pólus mellé állítva.jpg

Fórumban használt kép: Nagyjából jól beállva.jpg
ÉderIván
ÉderIván
2012.07.03. 23:59
Előzmény: #32 [quote=]Gyanítom azért, hogy hasonlít a metódus a linken, Iván által leírt beállításhoz, csak itt a kézivezérlő adatait használjuk fel.[b][/quote]

Igen, amit én leírtam, az is tulajdonképpen az óraszög használata, csak manuális módszerekkel. Most az óraszöget megadja a kézivezérlő, csak rá kell fordítani a RA tengelyt a megfelelő módon. De úgy tűnik nem sokan használják ezt a módszert.
Viszont szerintem nagyon is érdemes. Akinek van ilyen vezérlője és mechanikája kéznél, gyorsan letesztelheti, hogy pontosan hogy is kell értelmezni a megadott óraszöget.
[/b]
lubi1966
2012.07.03. 22:21
Előzmény: #33
Szia Peti. Letöltöttem ezt a 3.28beta verziót. Hétvégén, ha lesz időm, kipróbálom én is. Fotózni most úgy sem lehet.
psomogyi
2012.07.03. 16:28
synscan pólus: lásd még http://www.tavcso.hu/?o=forum&id=528
#24 - #27 kommentek.
Valamivel lassabb mint a pólustávcsöves (ha működik valakinek rendesen), de cserébe nem baj ha ki van takarva a pólusod.
lubi1966
2012.07.03. 16:10
Előzmény: #31
János, szerintem ez nagyon jó téma, hisz fotózásnál valóban nem mind1, hogy mennyire találjuk el a pólust. Úgy látom én is, hogy van még mit tökéletesíteni a technikánkon, még ha el is bagatelizáljuk ezt a műveveltet (főleg én).
Arról nem is beszélve, hogy ilyen remete, mint én csak így tudok új ismereteket beszerezni és gyanítom, hogy nem vagyok egyedül, még ha sokan nem is kapcsolódnak be az eszmecserékbe.
Szóval utána néztem egy pár leírásban, de mindenhol csak azt találtam, hogy a kézivezérlő megadja a Sarkcsillag óraszögét és helyzetét, ami kell a kis kör pontos beállításához, de nem írnak a további műveletekről. Pedig így nem kéne lesegetni vizuálisan a szállemezen levő, amúgy is pontatlan csillagképeket.
Gyanítom azért, hogy hasonlít a metódus a linken, Iván által leírt beállításhoz, csak itt a kézivezérlő adatait használjuk fel. Ki kell próbálni...
VargaJános
2012.07.03. 14:36
Utólag már nem bánom amiért földobtam ezt a témát, legalább volt valami történés a forró nyári napok kevésbé aktív fórumlátogatása alatt is. Ugyanakkor szerintem haszontalan sem volt, több szempontból közelíthettük meg ezt a kérdést, magam is csak tanultam belőle.
ÉderIván
ÉderIván
2012.07.03. 13:03
Ez nagyon is jó kérdés, hogy pontosan hogy is van ez. Nekem is utána kell néznem.
lubi1966
2012.07.03. 12:32
Előzmény: #28
Lehet hogy mála kérdés, de elárulnátok, hogy a kézivezérlő által megadott Polaris óraszöget hogyan tudom felhasználni a pólusra álláskor? Hasonlóképpen, mint ahogy a linken van? Használja ezt Valamelyikötök pólusra álláskor?
Köszi.
ÉderIván
ÉderIván
2012.07.03. 11:54
Gyerekek, szerintem a pólusra állást nem eszik ilyen forrón. Egy kis pólushibától szerintem nem fog lényegesen többet korrigálni a guider, noha nyilván ekkor rektában is driftel a követés. De a periodikus hiba és a seeing/szél összességében lényegesen nagyobb hibát okoz és ezek a hibák lényegesen meredekebb lefutásúak is. Tehát ha egy kis pólushiba van a rendszerben, a driftelés mondjuk félpercenként 1 ívmásodperc. Ez könnyen belátható, hogy nem okoz túl nagy galibát a rendszerben, pláne ha 2 Hz-es, vagy annál nagyobb frekvencián korrigálunk.

8-10 éve, mikor még filmre fotóztunk 1-2 órás expókkal, akkor több okunk volt a pontos pólust megtalálni. Egyetlen egy expó volt ilyen hosszú, és sokszor a vezetőcsillag is távol volt a látómezőtől, hiszen nem egy ézékeny kamerával vezettünk, hanem a szemünkkel. Ilyen körülmények mellett is a LM forgás volt a legnagyobb ellenség. Jópár amatőrcsillagász kolléga, pl. Rózsika sokszor egy fél éjszakát Scheinerezéssel töltött, hogy a pólusraállás tökéletes legyen.
Ma szerintem ilyen erre már nincs igazán szükség, legfeljebb a GoTo pontosítása érdekében.

Amikor a Hozé által belinkelt cikket írtam az EQ6-ról (és a pólusraállásról), még filmre fotóztam. Ma már én is hanyagabbul pólusozok.

Egyébként a kézivezérlők újabb firmware-ei kiírják a Polaris óraszögét, amellyel az ominózus szög gyorsan és elég pontosan beállítható, tehát nem is kell nézni az ábrákat a szállemezen és nem kell hozzá tudni a Polaris delelésének idejét.

Tehát, félreértés ne essék, én nem azt akarom mondani, hogy felesleges a jó pólusra törekedni. Ezekből a hozzászólásokból talán mindenki le tudja szűrni a témához kapcsolódó neki lényeges dolgokat. Mindent egy kicsit másképp csinálunk, és természetesen sokféle módszer lehet jó. Ha valakinek kérdése merülne, természetesen nyugodtan tegye fel, erre való a fórum.
lubi1966
2012.07.03. 09:52
Előzmény: #26
Hogyne segítenél Hozé, pont az ilyen hozzászólásokat hiányoljuk mi itten. smiley
Köszi. Kipróbálom ezt is.
VargaJános
2012.07.02. 13:45
Előzmény: #25
\"Remélem segítettem, ha nem akkor bocsánat, hogy belepofáztam.\"

Hoze, Téged olyan szintű szakmai tisztelet övez az amatőrök között, hogy megtiszteltetésnek vesszük ha egyáltalán olykor hozzászólsz valamihez, ne mondj légyszíves ilyeneket! smiley
Talán csak az amatőrök lustasága és feledékenysége miatt van, hogy kevesebben gyakorolják ezt a módszert, mert csak a távcsőnél jut eszünkbe, hogy nem ártott volna megnézni a delelés idejét.
hoze
hoze
2012.07.02. 12:56
Sziasztok!
Szerintem a szállemezen levő csillagképek ábráival való pólusra állásnál van egy sokkal pontosabb módszer is, amit bárki meg tud csinálni és kb. MÁSFÉLPERCIGTART:
Iván írta le, nyilvánosan elérhető oldalon (az oldal alján):
http://www.mcse.hu/tavcsoves_sarok/20060910_eq6.html
Biztosan pontosabb ennél a Schreiner módszer, de ahogy Iván is írta ez több órányi fotózáshoz elégséges pontosságot biztosít, akármennyi a szögeltérés a karika és a pólus között. Szerintem ennyi elég.
Remélem segítettem, ha nem akkor bocsánat, hogy belepofáztam.
lubi1966
2012.07.02. 09:39
Előzmény: #23
Ez így igaz. Meg aztán az ember azzal főz, amije van.
Mind emellett, bár én még nem próbáltam a Te és Iván által javasoltakat, de az is csak vizuális ráállás, ami ne tökéletes, de lehet, hogy pontosabb lesz, mint a hagyományos. Majd kipróbálom én is.
És köszi az infóért.

Távcső ajánlat 30eFt-ig
Távcső ajánlat 30-60eFt között
Mikroszkóp ajánlat 40eFt-ig

Akciós termékeink

8 mm-es Magellan okulár 60 fokos látómezővel
8 mm-es Magellan okulár 60 fokos látómezővel
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Minimális készlet (2-3 db)
Kiszállítás futárral:
Kiszállítás 24-48 órán belül
Bp. üzl.:Minimális készlet
Kiszáll.:Kiszállítás 24-48 órán belül
-30% 9 660 Ft
7mm-es LACERTA Ultra Wide Angle okulár (82 fokos látómezővel)
7mm-es LACERTA Ultra Wide Angle okulár (82 fokos látómezővel)
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Folyamatosan raktáron (4+ db)
Kiszállítás futárral:
Bp. üzl.:Folyamatosan raktáron
-40% 29 940 Ft
70/500 SkyWatcher Refraktor EQ1 mechanikán (StarPointerrel, Barium25 (20x) és Barium10 (50x) okulárokkal, zenittükörrel)
70/500 SkyWatcher Refraktor EQ1 mechanikán (StarPointerrel, Barium25 (20x) és Barium10 (50x) okulárokkal, zenittükörrel)
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Folyamatosan raktáron (4+ db)
Kiszállítás futárral:
Bp. üzl.:Folyamatosan raktáron
-7% 39 901 Ft

Legfrissebb híreink a Facebookon