Lacerta M-Gen autoguider

12345...>
ÉderIván
ÉderIván
2014.03.30. 17:17
Előzmény: #215
Jó ötlet, én ilyenkor a toleranciát szoktam emelni, vagy átlagolást beállítani, amíg az idegeskedés elmúlik. A mode 0-t még nem is próbáltam, de jó ötlet, legközelebb kipróbálom!
t.feri
2014.03.29. 08:39
Sziasztok!

Eddig vezetésnél a 2-es módot használtam, ekkor ugye minden kis eltérésnél korrigál az M-gen még akkor is, ha tolerancián belül van a görbe. 650 ms exp időnél azonban még mindig elég erőteljes volt a vezetőcsillag légkör miatti ugrálása, ezért az M-gen nem tudta a tolerancián belül (500-as fókusznál 0,5 pixel) tartani a vezetést. Hiába állítottam az agresszivitáson, a probléma változatlan maradt. Miután átállítottam mode 0-ba a vezetést, rögtön kisimult a görbe, nem limbázott össze-vissza, mert ilyenkor csak akkor történik korrekció, ha a tolerancián kívül van a csillag, ide pedig csak akkor kerül, ha valóban követési hiba lép fel. Így elegendő volt kb 5 másodpercenként korrigálni egy kicsit, a csillagok pedig szép kerekek maradtak.
bodiattila
bodiattila
2013.12.20. 19:10
Köszönöm a segítséget Iván!

Szereztem is egy ilyen kábelt, ráadásul olyat, ami nem spirál! Kell hozzá még egy átalakító, azt majd szépen ráerősítem szigetelőszalaggal, hátha úgy stabil marad.
ÉderIván
ÉderIván
2013.12.18. 00:24
Előzmény: #212
Semmi baj, legalább nincs vele munka smiley
Jó ez a kábel, ilyen csatlakozója van a D5100-nak is. Forrasztás nélkül is tudod használni, csak egy 2,5-3,5 jack átalakító csati kell hozzá, mert ennek 2,5-ös a vége, az MGen meg 3,5-öst fogad. Mondjuk az átalakító nem egy életbiztosítás a megbízható érintkezés szempontjából, viszont átmenetileg jól tudod használni, amíg valaki ott helyben nem csinál neked egy jó kábelt hozzá.
A linkelt kábellel probléma lehet hogy spirál, ami húzza majd a fényképezőgépet, meg a csatlakozókat. Ez nem jó, ezért előbb-utóbb én simára cserélném. Persze átmenetileg működni fog és az átalakító csatival forrasztás nélkül fogod tudni használni.
bodiattila
bodiattila
2013.12.17. 13:21
Köszi a választ, ennek örülök!

Akkor pl. ez a kábel megfelelő átalakításra?
http://image.arukereso.hu/full/172251939.aputure-trigmaster-ii-tx3n-kioldo-kabel-nikon.jpg

Vagy lehetséges, hogy mivel ennek a két vége elvileg olyan, amilyen kellene (az Mgen-be a jack, a vázba a másik), működik átalakítás nélkül? Vagy ha nem, akkor mit kell alakítani rajta?

Nagyon szívesen rátok bíznám Iván, de sajnos debreceni vagyok.
ÉderIván
ÉderIván
2013.12.16. 21:26
Előzmény: #209
Szia!
Tud! smiley
Gyári kábel azonban nincs hozzá sajnos. Viszont csinálni lehet, amihez csak egy szétberhelésre alkalmas (legolcsóbb) manuális távvezérlő kell. Pár napja forrasztottam egy nikonos kábelt egy kuncsaftnak D5100-hoz, a boltban.
nr74
2013.12.16. 17:41
Szia,
én úgy tudom csak az EOS-t támogatja. Remélem tévedek.
bodiattila
bodiattila
2013.12.16. 13:59
Sziasztok!

Tudnátok abban segíteni, hogy milyen kábellel tudnám összekötni a Nikon D7000 vázamat az MGen-nel? Ugyanis mostanság a fagyhalál kerülget, amikor órák óta ott állok a távcső mellett. smiley

Egyáltalán tud az MGen Nikon kamerákat vezérelni?

Köszi előre is!
Attila
ÉderIván
ÉderIván
2013.09.29. 22:08
Előzmény: #207
Akkor nem kontakt hiba, hanem holtjáték probléma lesz. Be kéne állítani azt a dekli tengelyt.
bodiattila
bodiattila
2013.09.29. 14:02
Előzmény: #206

A motor berreg ezerrel, csak nem mozdul.
ÉderIván
ÉderIván
2013.09.29. 13:19
Előzmény: #205
Attila, amikor nem megy, akkor a motort sem hallod? Vagy a motor működik, de annak ellenére nem mozdul? Nem mindegy.
bodiattila
bodiattila
2013.09.28. 16:27
Robi! Köszi a tippet, ez a hiba sajnos.
A DEC tengelyem időnként nem, hogy kihagy, hanem nem is megy. Az egyik irányba jó, a másik teljesen tropa. Ha rásegítek kézzel, akkor el-el indul, de egyébként nem. Úgyhogy sajnos ez a probléma.

Viszont úgy tűnt, hogy a csatlakozót ha mozgatom, akkor be-be indul, szóval lehet csak egy apróság, azon gondolkodom, hogy megnézem önmagam, de még nem merem egyelőre, tájékozódok kicsit előtte.

És köszönöm mindenkinek az MGen tippeket is!
psomogyi
2013.09.26. 16:40
92% alá soha ne menjen a kalibráció, ez egy elég jó indikátor hogy valami távcsőtechnikailag nem kóser (kallantyú leszorítás, kábel elhúzás, akksi feszültség, kereső rögzítés, pólus legalább szemre, egyensúly).
eq5 dualax mechanikám esetén 94-96% szokott lenni, ritkán még a 99% is előfordul.
nr74
2013.09.26. 16:32
Előzmény: #202
Érdemes még ellenőrizni a dec holtjátékát is, de az tényleg csak akkor okoz ilyen tünetet, ha nagyon rosszul van beállítva.
Hasonló hibám nekem is volt, mint amit Lóránd írt a képed alatt, csak nekem szervizben javították. Hogy tényleg az van nálad is, azt nagyon egyszerűen eldöntheted: állítsd 1×-es sebességre a mechanikát, nézz meg egy csillagot és mozgasd meg a dec tengelyt valamelyik irányba, majd válts irányt. Ha az ellenkező irányba hosszú (több másodperces) késéssel indul csak el annak ellenére, hogy nincs nagy holtjátékod, akkor valószínűleg az lesz a gond.
bodiattila
bodiattila
2013.09.26. 13:50
Robi, köszönöm a segítséget és az elérhetőséget is, nem kizárt, hogy élni fogok vele. smiley

Amiket írtál, tegnap ki tudtam próbálni, de sajnos nem volt eredménye, ugyan az történt, mint a kép alatti leírásomban.

Iván: néztem az inverz tengelymozgást, és egyszer kipróbáltam fordítva, de vissza is állítottam smiley

Egyébként a kalibráció alatt nem mozog olyan látványosan a csillag, csak kissé mozdul ki a helyéről.

Gyanítom, hogy az lehet, amit Lóránd írt a kép alatt, mert ha ugyan ez a jelenség történt nála is, akkor már szerintem joggal feltételezhetem, hogy tényleg valami műszaki gond lehet. Már csak az a kérdés, hogy mikor és hogyan fogom tudni megcsináltatni.

Egyébként próbáltam manuálisan is vezetni, a motor berreg ezerrel, mindkét tengely veszi a parancsokat, csak épp nem nagyon működött.

A kalibrációt is mindig újracsináltatom, tegnap pl. csak 81%-os lett.
ÉderIván
ÉderIván
2013.09.25. 17:21
Előzmény: #200
Attila, én is itt reagálok, hátha később mások is tanulnak belőle.
Nekem nagyon úgy tűnik, hogy a DE vagy RA irány felcserélése volt bepipálva (invert RA és DEC), bár azt mondod ezt csekkoltad.
A kalibráció alatt szépen mozog a csillag mind a négy irányba?

A panaszod a következő volt (az utókor kedvéért idemásolom):
\"Szóval a fókusz úgy gondolom rendben van már, szinte mindenhol talál csillagot, adott esetben többet is az MGen, és lehet válogatni.
A kalibrációt többször is megcsináltam, mindig 99%-os értéket ír a végére eredménynek.
Ráállok az objektumra, indítok egy csillagkeresést, kiválasztom melyiket kövesse, majd arra a képernyőre jutok, ahol indíthatom a vezetést és konfigurálhatom az egyéb beállításokat.
Az RA és a DEC tengelyekre is azonos beállításokat próbáltam egyelőre, olyan kombinációkban, hogy pl: alacsony agresszivitás (5-20%) nagy tolerancia, és próbáltam fordítva is, illetve mindkét értéket magasra, alacsonyra.. aztán amikor elindítom a vezetést, egy ideig nem avatkozik be, de aztán egyszer csak elkezd a csillag kifelé menni a képernyőből és akkor a guider folyamatosan küldi a parancsokat, tehát megállás nélkül \"nyomná vissza\" a csillagot, de nem tudja, és a csillag szépen kimegy a képernyőből.
Ja igen, ha az agresszivitást magasabbra állítom, és a toleranciát alacsonyra, akkor meg lényegében folyamatosan próbál beavatkozni, de semmi értelmeset nem csinál, csak úgy szenved a mechanika.
Próbáltam inverzre állítani a tengelyeket a guider menüben, de az sem segített.
Az autoguiding sebesség a mechanika kézivezérlője szerint 0.5, ugyanezt állítottam be a guiderben is, csak ott két tizedesjegyig mehet a beállítás, tehát \"0.50\". Gondolom ez jó.
A binning-et próbáltam magasabbra venni, de nem értem el azzal sem jelentős eredményt.\"
nr74
2013.09.25. 12:19
Attila,
Nem a képed alatt folytatnám a diskurzust, itt írnék pár tippet:
Ha a csillagkeresés oké, akkor a többi már csak a szoftveres beállításon múlik. A felszerelésedet figyelembe véve érdemes a következőket megfontolnod, esetleg a javasolt értékeket kipróbálni:
- ha látsz csillagot, ne foglalkozz a binning-el, hagyd 1×1-en.
- expo és gain értékét úgy állítsad be, hogy normális méretű (a kijelzőn kb. 1-3 mm átmérőjű csillagod legyen). Érdemesebb nem túl rövid (1000-1500 ms expoval) próbálkozni, a gain értékét ehhez igazítani.
- threshold értéket addig növeld, hogy a csillagod eléggé határozott körvonalú legyen, ne ugráljon a pereme (általában 10-15 jó lesz)
- ha 9×50-essel vezetsz, szerintem 0,5 pixeles tolerancia jó lesz indulásnak. (a toleranciának semmi köze az agresszivitáshoz - lásd később)
- az agresszivitás értékét igazából az expo-időhőz (értsd: beavatkozási gyakorisághoz) kell igazítani, nem a toleranciához. Ha 1000-2000 ms közötti expoval dolgozol, akkor 60-90% közötti agresszivitás mindkét tengelyen megfelelő lehet. Az expo időt csökkentve valszeg az agresszivitást is csökkentened kell, de nem hiszem, hogy az elején légkörre szeretnél vezetni.
- a mode kapcsolót 2 értékre állítsd

Fentiekkel is akkor működik, ha a keresőd (meg általában minden tartozékod) kellően mereven van rögzítve, nem imbolyognak, nem másznak el. A fenti értékeket ne tekintsd szentírásként (lehet, hogy a többiek is vitatni fogják), de egy kiindulási adatnak jók lehetnek. Indítsd el így, aztán kis lépésekben változtass, egyszerre egy paramétert, figyeld a hatását. Ki fogod ismerni. Ha közvetlenebb info kell kereshetsz telefonon is (20-3771050), szívesen segítek. Én is sokat küzdöttem vele az elején, néha most is - bár már tegeződünk.
ÉderIván
ÉderIván
2013.09.23. 18:52
Előzmény: #198
Örülök, hogy sikerült! Hajrá!
bodiattila
bodiattila
2013.09.23. 17:18
Sziasztok!

Úgy tűnik, hogy sikerült belőni (azt hiszem) az MGen-t, legalábbis most már az esetek nagy többségében látja a csillagokat.

Barlow nélkül, kissé kihúzva a kihuzatból, a keresőtávcsövet pedig majdnem maximálisan kihúzva talált fókuszt.

Tegnap próbáltam vele fotózni, de sajnos hamar jöttek a felhők, majd a Hold így normális esélyem nem volt rá.

Szeretném megköszönni mindenkinek a segítségét, hálás vagyok érte!

Aztán most már igazán jöhetne a tiszta ég..
ÉderIván
ÉderIván
2013.09.23. 01:16
Előzmény: #196
Valahogy lehet, de ha jól tudom spéci program kell hozzá. Zoli (Mgen) tesztelési célból használni szokta így, de alapvetően nem erre készült a guider ezért a szoftver nem publikus (és gondolom nem is \"szalonképes\"...).
12345...>

Távcső ajánlat 30eFt-ig
Távcső ajánlat 30-60eFt között
Mikroszkóp ajánlat 40eFt-ig

Akciós termékeink

114/500 SkyWatcher Newton GOTO mechanikán, 6x24-es keresővel, 25mm (20x) és 10mm (50x) Barium okulárokkal
114/500 SkyWatcher Newton GOTO mechanikán, 6x24-es keresővel, 25mm (20x) és 10mm (50x) Barium okulárokkal
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Korlátozott raktárkészlet (1 db). Megrendelés előtt célszerű felvenni a kapcsolat kollegánkkal: +36-1-202-5651
Kiszállítás futárral:
Kiszállítás 24-48 órán belül
Bp. üzl.:Korlátozott készlet
Kiszáll.:Kiszállítás 24-48 órán belül
-20% 95 840 Ft
15mm-es LEW GoldLine 66 fokos látómezővel
15mm-es LEW GoldLine 66 fokos látómezővel
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Folyamatosan raktáron (4+ db)
Kiszállítás futárral:
Bp. üzl.:Folyamatosan raktáron
-37% 9 900 Ft
8 mm-es Magellan okulár 60 fokos látómezővel
8 mm-es Magellan okulár 60 fokos látómezővel
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Kiszállítás futárral:
-30% 9 660 Ft
7mm-es LACERTA Ultra Wide Angle okulár (82 fokos látómezővel)
7mm-es LACERTA Ultra Wide Angle okulár (82 fokos látómezővel)
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Kiszállítás futárral:
-40% 29 940 Ft
72/432 Lacerta ED-APO tubus 50,8mm-es "Octo" kihuzattal alumínium kofferben
72/432 Lacerta ED-APO tubus 50,8mm-es "Octo" kihuzattal alumínium kofferben
Raktárkészlet
Budapesti üzlet: