Szűrők

pappalexandra22
2018.11.05. 14:01
Szia Tamás!
Köszönöm szépen a segítséged.
cserkuti.tamas
2018.11.04. 09:55
#42 Szia Alexandra az okulár a távcsöved fele mint tudjuk a hiressép vált mondásból, távcsöved kevésbé erős része a 10 mm-es bárium okulár amit nyugodtan a fiók mélyébe rakhatsz a 25 okulár egészen jól müködik ,esetleg egy 32 plössl okulárt lehet venni nyilthalmazok és nagyobb kiterjedésű objektumok megfigyelésére , a 2,5 barlow szintén jó minőségű és alig okoz kontraszt csökkenést , a te estedben a kis és közepes nagyitásokat érdemes használni . nagyon jó okulárok még és kifejezetten mélyegezésre vannak kihegyezve a magellán sorozat okulárjai.
pappalexandra22
2018.11.02. 11:32
Sziasztok! Szeretnék egy kis tanácsot kérni. Van egy 114/900-as kezdő Newton távcsövem. Inkább mélyégezésre használom. Vettem hozzá plössl okulárokat, scopium uhc szűrőt, gso 2.5x barlow-ot, 6x30-as keresőt. Érdemes ebbe a távcsőbe jobb teljesítésűt venni ezekből? Ha igen milyeneket? Előre is köszi a válaszokat.
andrew80
2016.05.24. 21:17
Előzmény: #40
Köszönöm szépen a választ.
ÉderIván
ÉderIván
2016.05.24. 17:30
Előzmény: #39
Lehet kisebb mérettel is dolgozni, nem probléma. Javasolt méret a főtükör átmérője plusz 2cm, így ki lehet használni a teljes felbontást és még hely is marad a befoglalásra.
andrew80
2016.05.18. 07:43
Sziasztok!

Egy 130-as átmérőjű Newtonra szeretnék készíteni napszűrőt. A fólia méretének mindenképpen nagyobbnak kell lennie, mint a tubus nyílása, vagy megszerkeszthetem úgy a keretet a kartonból, hogy nagyjából 2 centimétert belóg a nyíláson belülre? Képalkotásban okozhat így csak zavart?
Vagyis a lényeg, hogy a maradék fólia amiből készülne, kisebb mint a távcső belépő nyílása. (Nagyjából a főtükör méretével azonos) Köszönöm
cserkuti.tamas
2016.01.05. 14:21
Előzmény: #37
Szia Iván !
Köszönöm a választ mely elég meggyőző volt számomra , igen én is ugy tapasztaltam a nagyitás növelésével valóban többet látok illetve kontrasztosabban (nálam egy 20 mm-es goldline okulár ebben a favorit) de elgondolkodtam a 17 magellán beszerzésén melyet már régóta kinéztem mint az okulárpark következő darabját.
De a 70 x nagyitás jó lehet más objektumra is ha már sok lenne néhány galaxisra.

Mégegyszer nagyon köszönöm.
ÉderIván
ÉderIván
2016.01.05. 10:32
Előzmény: #36
Szia!
A galaxisok kontinuumban sugároznak, így minden szűrővel veszíteni fognak a fényükből. Ha viszont fényszennyezett az ég, akkor a fényszennyezés csökkentő szűrőkkel lehet javítani a kontraszton, attól függően mennyire erős a fényszenny és milyen spektrumú lámpák adják a fényszennyezést.
Szóval nem egyértelmű a dolog. Amit tudok javasolni, az egy széles spektrumú CLS szűrő, mint pl. a Castell CLS, Astronomik CLS, IDAS-LPS-D1 és Optolong L-pro. Hogy melyik mennyire segít, az a körülményektől is függ (objektum, távcső, nagyítás, páratartalom, stb).

A közvilágításnál a modern LED-es lámpák sajnos pont a galaxisoknál nem segítenek, mivel széles spektrumban sugároznak azok is. Viszont legalább a legtöbbjük nem világít felfelé, ami azért nagyon jó dolog. Ez többet segít mint amit a széles spektrummal ront.

Sokat segít, ha a nagyítást növeled, ekkor egy széles látómezejű okulár jól jön.
cserkuti.tamas
2016.01.02. 08:36
Sziasztok érdeklődnék észlelőtársaimtól cls castell mélyégszűrő alkalmasságáról galaxisra vidéki kisvárosban észlelek nem tul nagy fényszennyezés mellett , 200/1200 gso newton távcsővel (uhc és OIII szűrőm már van)
astrojoe
2015.03.03. 23:26
Találtam összehasonlító képeket és felraktam a google drive-ra. A semi apo tényleg szinhűbb a többinél!

https://drive.google.com/folderview?id=0B9h_n2_gTVzFfjlib3lWM1loQlpXajN5QS11bjFtdFVUSGZBZm9DM1JkZDd6bS1IbXBteG8&usp=sharing
Greg
2015.03.03. 18:51
Előzmény: #33
Szia!
A semi-apo az fél-apokromatikusat jelent.
Nem használtam még ilyen szűrőt, de szerintem ezek bolygózásra vannak elsősorban, mélyégre nem érdemes használni, csak elnyel a kevesebb fényből. Holdra, bolygókra megpróbálhatnád blendézni az objektívet pl. 10 cm-re, egy próbát megér.
astrojoe
2015.03.02. 23:15
Sziasztok!
Három dolgot szeretnék kérdezni tőletek:
Vettem innen egy 130/1000-es fraunhoffer refraktort. A Holdról nagyon kemény, kontrasztos képe van, a régi 160/1000-es newton távcsövemhez képest is, de a bolygók körül bizony ott a haló, az erős forrás miatti színi hiba. Szeretnék hozzá egy kontraszterősítő szűrőt, de sajnos nincs lehetőségem kipróbálni megrendelés előtt. Vannak arról fényképek, hogy milyen a képe például a Jupiternek szűrő nélkül, és ugyanazzal a távcsővel az itt kapható szűrőkkel? Én a Baader Semi Apo-ra pályázok, de szeretném tudni, hogy tényleg jobb-e a képe, mint például a fele annyiba kerülő társaié. Fényképek jók lennének, bár tudom hogy ez nagyon szubjektív kérdés.

A másik kérdésem, hogy a "semi apo" rövidítés mit jelent? Arra tippelek hogy semi-egyedüli, apo-apokromatikus. Tehát a semi apo szűrő egymagában képes a kéttagú objektívek színi hibáját olyan mértékben javítani, hogy az már összemérhető az apokromatikus objektívek képével?

Még azt szeretném tudni, hogy érdemes-e a semi apo szűrőt rajta hagyni a zenitprizmán, vagy mélyegezéskor jobb ha leveszem? Sokat számít ha rajtahagyom, bár ezt valszeg hamar megtudom, ha megrendelem.
ÉderIván
ÉderIván
2015.01.16. 10:55
Előzmény: #31
Szia!
A legjobb szűrők vizuálisra véleményem szerint:
UHC: Astronomik
OIII: Baader
szélessávú: Astronomik CLS
Hb: Astronomik

Persze mások más szűrők mellett is voksolhatnak. A Lumicon-t én nem tartom igazán kiemelkedőnek, a fentiek is vannak ilyen jók.

A 300-as teli tubusos kukker nem lesz jó a GoTo zsámolyra, mert a súlypontja nem ott van, ahol a flex tubusé. Ne félj a flex változattól, nagyon praktikus és jól kezelhető, finoman mozgatható. Kell hozzá egy árnyékoló huzat és tökéletes lesz. Én a 400-as GoTo-t használtam sokat, öröm vele nézelődni és eszméletlen jó képe van.
vgabriel
2015.01.15. 12:32
Szia!

300/1500-as dobsonban szeretném alkalmazni őket, Hortobágyi ég alatt. Az ár nem releváns, a legjobbat szeretném. Egyenlőre spórolok smiley

Nem konkrétan ide tartozik, de azt néztem, hogy ha vennék egy sima natúr 300/1500 tubust, majd hozzá GoTo-s upgrade zsámolyt, olcsóbban jönnék ki, mint ha a Flex típust választanám. Megoldható ennek a kettőnek a párosítása így? (Flex nem szimpi)
ÉderIván
ÉderIván
2015.01.15. 12:16
Előzmény: #29
Szia!
Az ES szűrőkkel nincs sok tapasztalat, én nem tudok segíteni ezzel kapcsolatban.
A Lumicon szűrőket sem áruljuk, viszont sok más jó szűrő van, amik ismertek és nagyon jók. Ha elárulod mire szeretnéd pontosan és mennyit szánsz rá (mennyit nem sajnálsz), akkor tudnék javasolni.
vgabriel
2015.01.14. 18:16
Sziasztok!

Explore Scientific és Astronomik mély-ég szűrők közti különbségre volnék kíváncsi. Anyagiakon kívül mi a különbség közöttük? Explore Scientific 82°-os okulárokhoz lennének használva.

Illetve másik kérdés. Lumicon szűrőket már nem árultok?

Köszönöm a válaszokat!
Heliofetos
2014.05.14. 22:08
Sziasztok!
Van egy 90/1250 makim
szeretnék tanácsot kérni szűrővel kapcsolatban.
Én a narancssárga 21, vagy világoskékre 82A gondoltam
Hold kontraszt, Jupiter felhők, illetve Szaturnusz cassini rést szeretném megfigyelni.....
tudnátok nekem tapasztalatokat írni?
illetve,hogy melyik márka lenne jó.
alap kategória vagy a Baader szűrők ?
Lehet, hogy ilyen távcsőnél elég az alap kategória....
köszönöm!
Márk
lubi1966
2013.10.11. 20:28
Előzmény: #26
Azért nem írtam a kép alá, mert ezeket nem használtam fel, mivel csak 20 darab készült belőlük. Aztán jöttek a felhők...Pedig elsőre ebből akartam sokat lőni.
SzLaci
SzLaci
2013.10.11. 20:22
Koszi Csaba, ez hozza azt amit Ivan is irt ezekrol. Ehhez talan eleg ez a feltoltott minoseg is. En viszont kisse visszahokoltem Ivan tapasztalata alapjan a keskenysavoktol, de az RGB tol is. Nem is irtad Fatyol kep ala hogy volt benne szuros... Vagy ez csak probalkozas volt?
lubi1966
2013.10.11. 19:10
Nos, felrakok egy Baader UHC-s nyerset. Nézd meg Laci. A méretkorlát miatt 90%-os és 7-es minőségű a 11-ből.
Fórumban használt kép: IMG_5734_2.jpg

Távcső ajánlat 30eFt-ig
Távcső ajánlat 30-60eFt között
Mikroszkóp ajánlat 40eFt-ig

Akciós termékeink

114/500 SkyWatcher Newton GOTO mechanikán, 6x24-es keresővel, 25mm (20x) és 10mm (50x) Barium okulárokkal
114/500 SkyWatcher Newton GOTO mechanikán, 6x24-es keresővel, 25mm (20x) és 10mm (50x) Barium okulárokkal
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Minimális készlet (2-3 db)
Kiszállítás futárral:
Kiszállítás 24-48 órán belül
Bp. üzl.:Minimális készlet
Kiszáll.:Kiszállítás 24-48 órán belül
-20% 95 840 Ft
15mm-es LEW GoldLine 66 fokos látómezővel
15mm-es LEW GoldLine 66 fokos látómezővel
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Kiszállítás futárral:
-37% 9 900 Ft
8 mm-es Magellan okulár 60 fokos látómezővel
8 mm-es Magellan okulár 60 fokos látómezővel
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Folyamatosan raktáron (4+ db)
Kiszállítás futárral:
Bp. üzl.:Folyamatosan raktáron
-30% 9 660 Ft
7mm-es LACERTA Ultra Wide Angle okulár (82 fokos látómezővel)
7mm-es LACERTA Ultra Wide Angle okulár (82 fokos látómezővel)
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Kiszállítás futárral:
-40% 29 940 Ft
72/432 Lacerta ED-APO tubus 50,8mm-es "Octo" kihuzattal alumínium kofferben
72/432 Lacerta ED-APO tubus 50,8mm-es "Octo" kihuzattal alumínium kofferben
Raktárkészlet
Budapesti üzlet: