okulárok

cserkuti.tamas
2015.12.11. 07:59
Előzmény: #101
Szia Zsolt próbáld meg vékony rongyból jól körültekerni majd egy vizpumpa fogóval ráfogni és igy meg kell neki indulni mert nagyobb erőt tudsz kifejteni és nem csuszik meg a kezed sem.
A rongy azért kell nehogy megsérüljön a gyűrű felülete de szigetelő szallag is jó lehet vastagon körültekerve.
benczezsolt
2015.12.11. 00:06
Üdv,
Valaki tud esetleg segíteni abban hogy 17mm-es Baader okkulárom
alsó 1,25ös adapter része beszorult a 28mm-es gyűrűbe és meg sem
mozdul. Valakinek van esetleg valami tippje hogyan mozdíthatnám ki?
Zsolt
atosz79
2015.10.26. 17:40
Kedves Tamás!
Köszönöm segítséged, azt én is olvasgattam ennek a refraktornak mi a max. nagyítása, de azért szeretném a határokat feszegetni. Persze anélkül, hogy oksira elkölteném a távcső árát. Holdszűrőt már korábban beszereztem, és az elmúlt hétvége lehetőséget adott "holdazni", már egyre biztosabban nyúlok a műszerhez, és ez adott egy kis lökést, hogy turbozzam még ha lehet a látványt.
cserkuti.tamas
2015.10.26. 17:26
Előzmény: #98
Üdv Atosz .
Igen jól gondoltad a gyáriaknál jobb minőségű okulárok beszerzésével és jobb minőségű barlow lencsével .
90/900 lencsés refraktor elméleti max nagyitása 180 X ezt egy 5 mm-es planetry okulárral el lehet érni de olykor a légkör nem engedi meg ezt és kisebb nagyitást kell használni mert nem lesz élvezhetőbb a kép.
A plössl okulárok között is van jó minőségben és árban igy azokat kombinálja egy barlow 3x esetleg 2x jó eredményt érhetünk el .
pl egy 32 -20- 12 mm-es plössl okulárral valamint egy barlow kétszerezővel már sok nagyitástartományban tudsz észlelni ami épp aktuális azt használni.
Refraktoroknál színszűrőket sem árt beszerezni a még élvezhetőbb kontrasztosabb bolygórészletekért valamint egy a hold észleléséhez is kötelező egy hold vagy szinszűrő használata.
Az okulárok kiválasztásánál szemüvegeseknél érdemes nagyobb szemtávolsággal rendelkező okulárt választani ez esetben csak a 12 mm-es okulár lóg ki a sorból a többi álltalam megjelölt okulár nem.
atosz79
2015.10.26. 13:15
Kedves Fórumozók!
Hogyan fejlesszem 90/900-as refraktoromat?
Gyári oksik, gyári 2x barlow után mit érdemes venni, hogy a Hold krátereiben még jobban eltudjak mélyedni.
3x barlow és/vagy bariumnál jobb oksi?
Köszönöm
cserkuti.tamas
2015.08.02. 12:42
Szia Balázs 1200 mm-es fókusztávolsággal rendelkezik a távcsöved és 203mm-es tükörrel általában az értelmes használható nagyitás a távcső lencséjének, tükrének milliméterben vett átmérőjének a kétszerese igy max kb 400 nagyitást érdemes használni, ez az elmélet de a gyakorlat azt mutatja hogy igencsak szétesik a kép a légkör zavaró hatásai miatt stb.
200-50 körül már végesnek mondható a távcsövek nagyitástartománya főleg bolygókon tesztelve,vagyis a kép nem lesz tisztább élesebb inkább elmosódott .
Gyakorlatban inkább 150 180 200 ritkán 250 is lehet nagyitani a magasan járó bolygókat .a kinézett okulárok közzül inkább 6mm-es fókusztávolságut volna érdemes beszerezni azzal 200 x a nagyitás és sokszor tudod majd használni .
Gy.Balázs
Gy.Balázs
2015.08.02. 09:22
Sziasztok!
Nemrég vásároltam távcsövet SW 200/1200 dobson.
Pazar látványt 10mm.-es okulárral a Szaturnusz.
De, szeretném közelebbről is megnézni.
Amit kinéztem az a Skywatcher Planetary okulárok.
Kérdés az lenne hogy melyik lenne a legoptimálisabb méret.
2,5mm.-es.
3,2mm.-es vagy 4mm.-es?

Köszönöm.
Heliofetos
2015.05.18. 18:38
Köszönöm Ivan!
A 17mm nél döntöttem, és késöbb a 13mm lesz, amennyiben bevalik a 17mm.
Felhőmentes tiszta eget.
Üdv Márk
ÉderIván
ÉderIván
2015.05.18. 11:44
Előzmény: #93
Szia!

Mély-egezéshez a legkülönfélébb nagyítások használhatók, függ ez távcsőtől, égtől, megfigyelési körülményektől, objektumtól, és persze az egyéni ízléstől. Általánosságban elmondható, hogy a kis és közepes nagyítások működnek jól, ez egy 200/1000-es Newtonnál kb 50x-től 150-180x-os nagyítást jelent nagyságrendileg, ami 20mm és 7mm okulár közötti fókuszokat takar.
Ha a Hyperionok mellett döntesz a közgyűrűzéssel, akkor én a 21mm/10mm vagy a 17mm/8mm párost választanám.
Heliofetos
2015.05.14. 16:18
köszönöm szépen a gyors választ.
akkor már csak a mm kell kitalálnom.
mélyegezésnél van valami tanácsod, hogy milyen nagyítást használnak általában?
köszönöm.
ÉderIván
ÉderIván
2015.05.14. 15:01
Előzmény: #91
Szia!
"Az okulárod a távcsöved fele" állítja a közmondás (azaz mondta Al Nagler), és igaz is. A legtöbbet a legjobb oklikkal tudod kihozni a távcsövedből. Fontos cucc, pont annyira fontos, mint maga a távcső.
A Hyperion jó ár/érték arányú okli, kellemes vele a nézelődés. Az Explore Scientific 82 foko oklik is nagyon jók, 50e Ft körül ezeket javasolnám. Viszont ezeket nem tudod gyűrűzni, csak legfeljebb egy-egy jó Barlow-val tudod bővíteni a velük elért nagyítást. A drágább oklik közül a TeleVue az etalon, tényleg baromi jók, de az áruk is az sajnos.

Bolygózásra amúgy nem kell nagyon mélyen a zsebedbe nyúlni, egy szűk LM-jű plössl, vagy Ortho is nagyon szép képet ad, és ha van egy jó nyújtód (pl. Powermate, vagy Photon 2x), akkor azzal a hosszabb fókuszú, tehát kényelmesebb betekintésű darabokkal is kellően nagy nagyítást érhetsz el jó minőségben, így nem kell nagyon sokat költened rá.
A mély-ég más, ott fontos a nagy LM, mind esztétikailag, mind a részletek megfigyelése szempontjából.
Heliofetos
2015.05.14. 11:42
sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni tőletek okulár választásban!
Baader hyperiont szeretnék vasárolni 200/100 távcsövemhez.
kérdésem az lenne, hogy kinek mi a tapasztalata, esetleg érdemes felmenni egy árkategóriával feljebb, ha már ennyi pénzt szánok okulárra.
8mm és 13 mm re gondoltam közgyűrűkkel.
Mélyegezni és bolygózni szeretnék. ezért gondoltam hogy minnél nagyobb legyen a nagyitás tartományom.
előre is köszönöm a segítséget!
üdv Márk
ÉderIván
ÉderIván
2015.05.07. 10:37
Előzmény: #89
Szia!
Bolygózáshoz én mindenképpen a Planetary-t választanám, jelentős a különbség azért a Goldline-hoz képest. De a többiek véleményét is hallgasd meg, hátha mást mondanak.
Benez
2015.05.06. 14:40
Sziasztok!

Nemrég vásároltam egy SW 120/1200 Classic Dobsont. Jelenleg még a gyári bárium okulárokkal használom.
Most, hogy közeledik a Szaturnusz legjobb láthatósága, szeretnék vásárolni egy 10 mm-nél rövidebb fókuszú jobb minőségű okulárt.

A kiszemeltek egy Goldline 6 mm vagy maximum egy Planetary 6 mm.

Mivel szemüveges vagyok lényeges a nagy szemlencse, a dobson durvasága (és persze a látvány) miatt pedig a nagy látószög.

Kérdésem, hogy megfelelő választás lenne a Szaturnuszhoz az így kapott 200x nagyítás, vagy érdemes lenne kisebb fókuszút választanom? (bár olvasmányaim szerint a dobsont 200x felett művészet irányítani.)
Emellett érdemesebb a pluszt kiadni a Planetary-ért? Nagy-e a minőségi különbség?

Válaszotokat előre is köszönöm!
astrojoe
2015.02.19. 16:52
Megint sziasztok!
Már vágom a témát, utánanéztem és a kérdésem sem volt egyértelmű, úgyhogy a nyugodtan töröljétek az előző hozzászólásomat! Köszönöm
astrojoe
2015.02.18. 20:43
Sziasztok!
Néztem az oldalon a Skywatcher 8-24 mm-es zoom okulárt és egy másik oldalon találtam egy teljesen pont ugyanilyen kinézetű, de felirat nélküli (noname) zoom okulárt egy tízessel olcsóbban. Mindkettő Kínában készült, talán ugyanazon a gyártósoron is, és az európai és amerikai piacra szánt darabokra rányomták a Skywatcher feliratot? Ismeri valaki, van minőségbeli különbség is, vagy az árkülönbözet csak a felirat miatt van?
ÉderIván
ÉderIván
2015.01.20. 10:29
Előzmény: #85
Szia!
Tökéletesen alkalmas arra is, a kettő nem zárja ki egymást.
nagyzazu
2015.01.17. 20:51
Sziasztok!
Nemrég vettem egy Castell CLS (Dcls2)szűrőt asztrofotós céllal. Csak most vettem észre, hogy a vizuális és fotografikus szűrők között egyaránt szerepel a weblapon.
Kérdésem, mennyire alkalmas vizuális észlelésre?
Üdv:
Nagy Zoltán
polarobi
2014.12.19. 22:09
Előzmény: #83
Ismét köszönöm szépen smiley
ÉderIván
ÉderIván
2014.12.19. 13:30
Előzmény: #82
Szia!
A 4-es Planetary szerintem jó választás. Ha ennél rövidebb fókuszra lenne szükséged, akkor a 6,3-as Plösslt használhatod Barlow-val (nem tudom milyened van, de egy jó minőségűvel szépen működhet).
32mm-es oklinál ne vegyél hosszabb fókuszút, mert túl nagy lesz a kilépő pupilla és nem tudod kihasználni a távcső átmérőjét (és látszódhat a központi kitakarás is a képben). A Plössl 32-es jó lehet ilyen oklinak, de ha mély-egezni kell, egy szélesebb látószögű is jó választás lehet, mint pl. GoldLine 20, vagy Planetary 20-25mm.

Távcső ajánlat 30eFt-ig
Távcső ajánlat 30-60eFt között
Mikroszkóp ajánlat 40eFt-ig

Akciós termékeink

15mm-es LEW GoldLine 66 fokos látómezővel
15mm-es LEW GoldLine 66 fokos látómezővel
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Folyamatosan raktáron (4+ db)
Kiszállítás futárral:
Kiszállítás 24-48 órán belül
Bp. üzl.:Folyamatosan raktáron
Kiszáll.:Kiszállítás 24-48 órán belül
-37% 9 900 Ft
8 mm-es Magellan okulár 60 fokos látómezővel
8 mm-es Magellan okulár 60 fokos látómezővel
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Kiszállítás futárral:
-30% 9 660 Ft
7mm-es LACERTA Ultra Wide Angle okulár (82 fokos látómezővel)
7mm-es LACERTA Ultra Wide Angle okulár (82 fokos látómezővel)
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Kiszállítás futárral:
-40% 29 940 Ft
1-2-3 és csillagász leszek
1-2-3 és csillagász leszek
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Kiszállítás futárral:
-15% 30 990 Ft
PARD NV007 digitális éjjellátó feltét beépített 850nm infravetővel, zöld képernyővel, standard 16 mm-es objektívvel
PARD NV007 digitális éjjellátó feltét beépített 850nm infravetővel, zöld képernyővel, standard 16 mm-es objektívvel
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Rendelésre
Kiszállítás futárral:
Megrendelés előtt célszerű felvenni a kapcsolat kollegánkkal: +36-1-202-5651, btc@tavcso.hu
Bp. üzl.:Rendelésre
Kiszáll.:Rendelésre
-12% 187 000 Ft

Legfrissebb híreink a Facebookon