Jusztírozás

GyTomi32
2018.11.01. 22:05
Köszönöm az információt Tamás. Meg fogom próbálni.
cserkuti.tamas
2018.11.01. 05:44
#22 Üdvözöllek "Tomi" a müvelethet el kell távolitani a főtükröt a tubus végéből ,és ekkor tudod megvalósítani a főtükör közepének megjelölését , papirból vághatol egy olyan méretű papirkorongot mint a fűtükör majd a közepéből kivágol egy 8-10 miliméteres kört, és azt ráhelyezve a főtükörre beragaszthatod az előre elkészitett öntapadós tapétából vagy szigetelő szallagból készitett kis korongocskát ,de egy alkoholos filctoll segitségével is megrajzolhatod a kivágot korong közepét ,és megmarad rajta az is .A tükör kivételét olyan módon vedd ki hogy az ne sérüljön meg és amikor a tükröt visszarakod az ne legyen megszoritva a tartóban kissé mozduljon, de mindezeket elkerülheted ha csillagon állitod be a koncentrikusságot.
GyTomi32
2018.10.31. 01:11
Sziasztok! Nemrég vettem egy 114/900 Newton teleszkópot. Azt vettem észre, hogy ha lassan elállítom a fókuszt egy csillagon, akkor a megjelenö körök nem koncentrikusan vannak, hanem erősen elhúzva jelennek meg. Próbáltam állítani rajta de csak rosszabb lett sajnos. Utána néztem a távcső jusztírozás folyamatának, de mindenhol alapvető, hogy a főtükör középpontja meg legyen jelölve. Az enyémen nincs ilyen jelölés. Esetleg az ilyen kis tükrökön nem is kell ilyen? Vagy ha kell, lehet e kapni jelölést valahol?
cserkuti.tamas
2015.10.08. 12:21
Előzmény: #20
Üdvözöllek valami hasonlóra gondoltam ami teljesen animáció de a lényeg benne van egyébként magam is hasonlóan szoktam fehérpapir benézőkupak pici furattal ,azt követően (nekem is van olcsó lézerem ) és annak segitségével beállitom a kihuzat esetleges ferdeségét majd azt követően segédtükör bekalibrálása majd teszt a csillagos ég alatt.
Egy jól bejusztirozott newton sokat ér egy amatőr kezébe nekem 200/1200 van de valóban nagyon jókat ki lehet belőle hozni a jupiter káprázatos és méályegek is.
Tulajdonképpen inkább segiteni akartam volna jusztirozással küzdő honfitársaimnak egy animációs videóval mert a magyarázós az inkább összezavar mintsem helyére tenné a dolgokat.
Mégegyszer köszi a linket legalább sokáig megmarad és más is tudja használni.
horadam
2015.10.08. 09:54
Szia Tamás! Van ilyen, legalábbis elég hasonló, és azért szerintem meg lehet belőle tanulni: https://www.youtube.com/watch?v=YAVGcGEBmCE pl. 2:42-nél.
cserkuti.tamas
2015.09.28. 20:20
Sziasztok tud valaki olyan videót amely animációban mutatná be a newton távcsövek jusztirozását, mert én nem találtam animációt pedig lehet sokak számára nagyon hasznos volna mivel az interneten általam talált videó anyagokban nem igazán van rajz fotó illetve magyarázó ábrák , mit miért és mit tegyél vagy ne tegyél .
cserkuti.tamas
2015.06.28. 14:47
Előzmény: #17
Szia Balázs a felső képen látható rövid okulár a refraktorok (lencsés )távcsövek központositásához szolgál az alsó képen látható hosszabb felépitésű a newton távcsövek jusztirozásához szolgál.
Mindhárom lépés jól és viszonylag pontosan elvégezhteő vele.
Ha csak ismerkedsz a jusztirozással csak a 3 lépéssel próbálj meg foglalkozni vagyis a főtükör csavarjai segitségével központosisd a jusztirokulár szálkeresztjéhez majd nagy nagyitással csillagtesztet végezni.
Gy.Balázs
Gy.Balázs
2015.06.28. 10:53
Sziasztok!

Távcső vásárlás előtt állok: 200/1200 SkyWatcher Dobson (classic).

Melyiket válasszam jusztírozáshoz?
Gondolom a célra bármelyik megfelel.
http://kepfeltoltes.hu/view/150628/jusr_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/150628/jusn_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Válaszokat előre is köszönöm.
ÉderIván
ÉderIván
2014.07.22. 12:12
Előzmény: #15
Jó a kérdés, én még sosem vettem ilyesmit észre, de bevallom nem is forgattam a maszkot. Kicsit kómás csillagnál el tudom képzelni, hogy van különbség, de ahhoz nem kell a maszk, az élőképen kicsit defókuszálva jól látható az ilyesmi hiba. Vagy simán okulárral nézve.
nr74
2014.07.18. 21:32
Sziasztok,
pár éve már próbálkozok a fotózással, és egyre inkább körvonalazódik bennem egy érdekes megfigyelés:
Bahtinov-maszkkal szoktam élességet állítani, élőképen, monitoron. Előfordul néha, hogy tök jól beállítom az élességet, aztán elfordítom a maszkot 90 fokkal, és a középre rakott tüske elmászik, 180 foknál szépen visszaáll, 270 foknál megint elmászik. Ilyen esetekben aztán kiderül az első tesztképeknél, hogy nem tökéletes a kollimáció (F4-el dolgozom, az ugye elég érzékeny).
Na oda akarok kilyukadni, hogy a maszkkal ez alapján lehet-e kvázi ellenőrizni a jusztírt, sőt esetleg finomítani is, vagy az elképzelés teljesen hibás, és a kettőnek köze sincs egymáshoz? Az volna a jó ebben, hogy a teljes rendszer (korrektorral, kamerával) beállítására utalna. Ha nincs összefüggés, akkor vajon mi okozhatja a jelenséget?
Kovi
2013.10.27. 17:31
ok! Köszi!
ÉderIván
ÉderIván
2013.10.27. 17:29
Nem szükséges, sőt jobban jársz, ha csak kézzel odanyomod és nem húzod meg a a kihuzat csavarjait. Ha meghúzod, akkor elmozdíthatja a lézert, ami elkerülendő. Viszont így figyelj arra, hogy a lézer mindig felfeküdjön (tehát befelé nyomni kell egy kicsit), ne billenhessen ki egy kicsit sem.
Kovi
2013.10.27. 17:27
Szia! Arra, hogy a kihuzatban lévő csavarokkal rögzíteni kell-e a lézert?
ÉderIván
ÉderIván
2013.10.27. 16:22
Előzmény: #10
Pontosan mire gondolsz?
Kovi
2013.10.27. 14:49
Sziasztok! Most jusztírozáskor be kell fogatni a lézert vagy sem??
ÉderIván
ÉderIván
2013.05.23. 13:05
Előzmény: #8
Örülök, hogy bevált. A kék csatorna elhúzását talán tudod hézagolással javítani, de akkor fenn áll a veszély, hogy a vörös megy el. Ez csak akkor derül ki, ha megpróbálod.
Úgy gondolom azonban, hogy ennyi kis hibát már benne lehet hagyni a rendszerben, szerintem senkit sem fog zavarni (ha egyáltalán észre lehet venni). Ha a csatornákat külön egymásra illeszted (én is szoktam, a zöldhöz illesztem a kéket és a vöröset), akkor meg szerintem semmi látszatja nem lesz.
VargaJános
2013.05.23. 09:50
Előzmény: #7
Szerintem jó a segédtükör beállításánál is, esetemben pont a marker átmérőjében szór, így teljesen egyértelmű a dolog. Tegnap meggyőződtem pár tesztkockával arról, hogy mennyire fontos a Paracorr esetében is a lehető legjobb jusztír, ezzel a módszerrel gyakorlatilag tökéletesnek mondható a teljes látómezőben a leképzés, kivéve a kék csatornát, mert az a sarkoknál kómaszerűen némi csúszást mutat, vajon lehetséges-e a hézagolás finomhangolásával javítani rajta, vagy az elvinné a már jó színcsatornákat(?). Talán ez az egy hibája van a Paracorrnak, de ezzel még lehet együtt élni. smiley
ÉderIván
ÉderIván
2013.05.23. 00:01
Előzmény: #6
Örülök, ha segíthetem valamit. Természetesen a barlow-ot csak a visszatérő nyaláb vizsgálatára érdemes használni, de ott szerintem kifejezetten hasznos (olyan jó az eredmény, mintha a kollimációs okulárral csinálnánk).
Kovi, a csillagok okulár szélen való torzulása normális jelenség. Az okulár nem tökéletesen korrigált a széleken. Ezért (is) vannak a jóval drágább típusok, melyek még a széleken is pontszerű csillagokat adnak. Persze Newton távcsöveknél a kómahiba (refraktoroknál pedig a LM görbület) is belejátszik a képbe, de koránt sem annyira, mint azt sokan gondolják.
VargaJános
2013.05.22. 09:21
Előzmény: #4
Köszönöm Iván én is a tippet, a Baader lézerébe bele lehet tekerni a T2-es Barlow lencséjét, és valóban egzaktabb beállítást tesz lehetővé, legalábbis nálam volt mit finomhangolni a sima lézerfényhez beállítotthoz képest.
Kovi
2013.05.21. 17:30
Előzmény: #4
F/5-s távcsövem van. Ismét köszi a tanácsot! smiley A barlow lencsés dolog bevált. Eléggé el volt mászva a középpont. Csak kár, hogy nem tudom kipróbálni. Ez okozhatta a csillagok képének torzulását az okulár szélein?

Távcső ajánlat 30eFt-ig
Távcső ajánlat 30-60eFt között
Mikroszkóp ajánlat 40eFt-ig

Történelmi földközelben a Wirtanen üstökös

Akciós termékeink

6mm-es LEW GoldLine 66 fokos látómezővel
6mm-es LEW GoldLine 66 fokos látómezővel
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Folyamatosan raktáron (4+ db)
Kiszállítás futárral:
Kiszállítás 24-48 órán belül
Bp. üzl.:Folyamatosan raktáron
Kiszáll.:Kiszállítás 24-48 órán belül
-37% 9 900 Ft
7mm-es LACERTA Ultra Wide Angle okulár (82 fokos látómezővel)
7mm-es LACERTA Ultra Wide Angle okulár (82 fokos látómezővel)
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Kiszállítás futárral:
-40% 29 940 Ft
72/432 Lacerta ED-APO tubus 50,8mm-es "Octo" kihuzattal alumínium kofferben
72/432 Lacerta ED-APO tubus 50,8mm-es "Octo" kihuzattal alumínium kofferben
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Kiszállítás futárral:
-26% 141 900 Ft
1-2-3 és csillagász leszek
1-2-3 és csillagász leszek
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Kiszállítás futárral:
-13% 28 900 Ft

Újdonságaink

Csillagászati Évkönyv 2019 (MCSE)
Csillagászati Évkönyv 2019 (MCSE)
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Kiszállítás futárral:
3 500 Ft
EQ-AL55 Skywatcher mechanika acéllábbal
EQ-AL55 Skywatcher mechanika acéllábbal
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Minimális készlet (2-3 db)
Kiszállítás futárral:
Bp. üzl.:Minimális készlet
127 900 Ft
EQM-35 mechanika acéllábbal
EQM-35 mechanika acéllábbal
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Korlátozott raktárkészlet (1 db). Megrendelés előtt célszerű felvenni a kapcsolat kollegánkkal: +36-1-202-5651
Kiszállítás futárral:
Bp. üzl.:Korlátozott készlet
104 900 Ft
ASI 385MC
ASI 385MC
154 900 Ft-tól
SkyWatcher 70/500 EQ1
SkyWatcher 70/500 EQ1
36 900 Ft-tól

Legfrissebb híreink a Facebookon