Fényképezőgépekről az asztrofotózásban

fekete.roka007
2018.05.16. 11:21
Szervusztok!

Érdeklődni szeretnék, hogy mi a különbség az (az árcédulán kívül), az alábbi "eszközök" között:

Lacerta 1,2Mp Hold-, bolygó,- és vezetőkamera
ASI 120MM és MC hold-bolygó kamerák (USB 2.0)
ALCCD5L-IIc színes AutoGuider és bolygó kamera (ALCCD5L-IIc)Mindenhol a színes verzióra gondoltunk. (kezdőként egyszerűbb, stb.) Ha jól láttam, mindhárom alkalmas mind vezetésre, mind bolygófotózásra, sőt egy picit még mélyég fotózásra is.
Mindegyiknek 3.75 mikronos a képpontja. Még a csip is ugyanaz a zwo asi 120ban és a qhy 5.-IIc-ben. Mindegyik csatlakoztatható akár a kereső távcsőre vezetéshez, akár a 2, akár az 1,25 collos kihuzatba.

Hol, miben fogom észrevenni a különbséget?
Ez lesz az első kameránk, a "legkisebb közös többszöröst" keressük. Szeretnénk a Marsot lefényképezni a nyáron, de a jövőbeni továbbfejlesztés esetén ne kelljen cserélni, majdan használhassuk vezető kameraként, ha elérkezünk a "dslr-ek világába" addig ezzel szeretnénk tanulni a fényképezést.
Üdvözlettel:
Vurai Tamás

Az első kameránk
HDH
HDH
2016.05.31. 19:12
Előzmény: #76
Szia Iván!Mivel a Tőled vásárolt 350D gépem a hét végén megadta magát sajnos kérdezném,hogy csillagászati célra a Canon EOS 100D amit most árulnak milyen?Csak érdeklődöm mivel sajnos nincs rá pénzem hiába a legolcsóbb gép!
Üdv:Hadházi Csaba
Figlár
2014.11.03. 17:11
Azt mondják hogy mindeki a saját kárán tanúl.
ÉderIván
ÉderIván
2014.11.03. 14:50
Előzmény: #75
Tibi, ha meg van győződve arról, hogy mit hogyan kell, akkor csinálja meg ő a képet. smiley Én nem győzködném egy percig sem. Ha meg rád bízza, akkor hagyja úgy ahogy Te akarod, ne dirigáljon már.
Nekem ez a véleményem.
Amúgy meg 2000 körül van ha jól emlékszem. 3200 fölé nem mennék vele, teljesen felesleges.
btibor
2014.11.01. 19:12
Sziasztok!
Tagja vagyok egy fotós csapatnak, és egyik tagtárs érdeklődik az asztrofotózás iránt, szeretne lőni kooperációban egy OSX háttérképet - M31 smiley
Adott hozzá egy 400-as L-es Canon tele és egy 1D X.
Beállítással kapcsolatos kérdéseim lennének, mégpedig, hogy Attila betenne egy extendert a nagyobb fókusz érdekében, de ha még legalább egy klikkel le is blendézzük, akkor már nem hiszem hogy vállalható a fényerőveszteség. Illetve tudom, de erről őt is meg kéne győzni smiley Másik, hogy fel akarja tekerni az ISO-t az egekbe, mert még 12500-on is szép zajmentes képe van a gépnek. Ezzel is vitatkoznék, de még nem láttam/kértem tőle 5 perces darkot, illetve tesztet, hogy mennyire sérül a dinamikatartomány és a jel-zaj szint ilyen mértékű erősítésnél. Továbbá mennyi ezeknek a gépeknek a natív ISOja?
Segítsetek légyszíves észérvekkel lebeszélni a szélsőségekről, ne azt kelljen mondani, hogy az 1,8 milliós vázzal is maradjon 800-1600-on, mert mindenki így csinálja a 3-4 számjegyű gépekkel.
nr74
2014.09.11. 19:36
Előzmény: #73
Igen, sajnos tuti.
Van egy másik 1000D-m, ami nincs átalakítva, azt bármelyik sz.gép felismeri, bármelyik USB kábellel, ezt meg semelyik kombinációval sem. Egyébként minden más funkciója működik.
Tudtok ajánlani valami szervizt?
Figlár
2014.08.31. 12:51
Biztos hogy a fényképezőben a hiba?
nr74
2014.08.31. 08:13
Próbáltam, sajnos nem oldja meg. De azért köszi.
Látja a számítógép, hogy rádugnak valamit, csak azt mondja, hogy nem ismeri fel mi az. A kártya tartalmát sem látja USB-n keresztül. A kamera is érzékeli: pár másodpercre jön a "busy" felirat, aztán szépen visszaáll.
SzLaci
SzLaci
2014.08.30. 19:53
Kontakt-spray-t próbáltad már az aljzatba? Hátha csak ennyi a baja, harmatban úsznak a gépeink...
nr74
2014.08.30. 13:20
Sziasztok, egy kis segítséget szeretné kérni.
Behalt az 1000D USB-je, nem ismeri fel egy számítógép sem. Lehet vele valamit kezdeni, illetve tudtok valakit, aki tudná szervizelni?
ÉderIván
ÉderIván
2014.07.28. 13:32
Előzmény: #68
Szia!
Sokat fejlődtek a DSLR-ek az elmúlt években, de azért nem mind arany, ami fénylik... Főleg a képfeldolgozó algoritmusokon javítottak sokat, ilyen a zajszűrés is. Ez teszi lehetővé az ilyen magas érzékenységek használatát még értékelhető eredmény mellett. Hogy maga a szenzor valójában mennyivel jobb a többinél, az a jpeg képeken nem látszik, hanem csakis a nyers képek alapján lehet eldönteni, azokat pedig csak ritkán teszik elérhetővé. A dpreview.com oldal részletes tesztjeiben pl ez elérhető, ott érdemes kutakodni. Már ha épp tesztelték az adott modellt.
Más probléma is fel szokott merülni, pl. hogy a nyers képek sem igazán nyersek (pl. Nikon vázaknál), ami az asztrofotózásnál hátrány lehet, hiszen a képeket akkor már nem lehet szépen kalibrálni dark, flat, bias képekkel.
nimrod
nimrod
2014.07.27. 17:45
Megjelent egy új fényképezőgép váz a Sony-tól, amely rendkívüli érzékenységével tűnik ki: Sony Alpha 7S
Érzékenység:auto / 100-102400 1/3 Fé lépésekben, kiterjeszthető ISO50 és ISO409600 közé.
Érdekes lehet ez a váz asztrofotózás szemponjából?
Hátrányok: drága, nincs B záridő.
Létezik, hogy az alábbi videón látható módon egy szál gyertya megvilágításnál ISO409600 érzékenységnél nem zajosodik be a kép?
http://www.youtube.com/watch?v=SkuefPRCfzk
psomogyi
2013.10.25. 23:50
Namost ez csak egyetlen mérés (a lehetséges sok közül), és nem áll szándékomban pálcikát törni egyik kamera felett sem.

Ami meglepetés, hogy zöldben mennyire jó a 600d, kb 2.32-ször akkora a jelkülönbség (a háttérhez képest), mindezt kisebb pixelmérettel.
Persze az egész összehasonlításhoz jó volna ismerni a két kamera telítődési szintjét (vagy hogy meddig lineáris), de ezúttal megelőlegezem hogy talán nincs nagy különbség.

Szóval ami számomra lejön, hogy tisztán színi információban nem lehet olyan sokkal lemaradva a mono + rgb filter mint ahogyan azt a számok mutatják, mivel az rgb filter teljesen különálló hullámhosszakat ereszt át (= nem kell annyit szaturálni), egyedül a zöld lepett meg.

Illetve a bayer maszknál a zöld részben beereszti a szomszédos színeket is, azaz abban a jeltöbbletben benne van egy kis vörös + kék is. Plusz az m27 zöldje (o3) határeset a zöld szűrőnek, pl. Hb-t már levágja.

Igazából a 600d elé kellene tenni az rgb filtereket külön-külön és úgy lenne direktebb az összehasonlítás is, valamint folytonosabb színképű objektummal lehetne próbálkozni.

Az alább leírt 28% jeltöbbletet szűrőtlen módra saccoltam privát anyagon, elég nagy bizonytalansággal. Illetve azt is jeleztem ott hogy cserébe nincsen színinformáció.

De ez még csak kezdeti latolgatás, jó volna egy-egy hosszabb teszt.
SzLaci
SzLaci
2013.10.25. 19:34
Pixelertekekben bukta a mono, a \"d\" ertekek aranyaiban. Bar ez velemenyem szerint RGB szuro fuggo dolog is lesz, UV/IR blokkszuros kepeknel a mono pixelertekei 28%-al jobbak. Kivancsi lennek mondjuk egy Astronomik szettel mi jott volna ki... Eroltetett gondolat, de ha veszunk pl. 4 pixelt, a 600D-nel 1d-nyi R van benne (RGGB), a mono-nal ugyan kisebb a d ertek, de ez az ertek mind a 4 pixelen ott van. Adott szenzort nezve tehat szegrol-vegrol R-ben es B-ben nyereseg van, ez talan lehet oka a jobb L kepeknek. Szamomra logikusnak tunhet ez a megkozelites, de javitsatok ki ha nem igy van.

Ennek a dabeyer matyakolasnak en masban latom az erossegeit, keskenysavon elvitathatatlanul, RGB szurokkel ugyan elmarad pixelenkent vizslatva a gyaritol, viszont \"kiskapuk nyilnak meg\".
ÉderIván
ÉderIván
2013.10.25. 19:17
Előzmény: #64
Péter, nade akkor melyik is a jobb???
Esetleg lefordítod nekünk számunkra is érthetően?
Köszi!
psomogyi
2013.10.25. 17:51
RGB összehasonlítás önmagában álló .cr2 fáljokra. mono-100d vs bayer-600smiley

2 perc iso800, csak 1db cr2 fálj elemzése, m27 lökésfrontjának egy adott pontot viszonyítása a háttérhez (ami holdas). A mono előtt baader ccd rgb szűrők voltak, ez megmagyarázza miért ilyen alacsony a G: 500nm-nél van az o3 ami határeset a baader zöld szűrőnek (az m27 pedig két helyen sugároz jól: Ha-ban és o3-nál).
Míg a bayer maszkál egymásba átnyúlnak a púpok, azaz a zöld kicsit még Ha-ban is érzékeny, addig fontos tudni, hogy a baader rgb szűrői nem vagy csak alig érnek össze. Ezt érdemes figyelembe venni összehasonlításkor.

Mindkét kamera előtt volt UV/IR blokk.
Az 1100d hűtve volt, a 600d-t nem tudom.
Minden expó 2 perces (kivéve a bias).

1100smiley
======
R: 2795 (2460) d =335
G: 2854 (2650) d = 204
B: 3078 (2810) d = 268

Bias stddev: 10.16, mean: 2048
Dark stddev: 17.89, mean: 2069
Dark hutetlen stddev: 28.63, mean: 2083

600smiley
=====
R: 3982 (3541) d = 441
G: 4175 (3700) d = 475
B: 3609 (3295) d = 314

Bias stddev: 11.97, mean: 2048
Dark stddev: 21.36, mean: 2048

A szórást stddev = sqrt(variance) módon számolja az iraf, ami számomra a zaj mértékére enged következtetni. A \"mean\" pedig sima átlag.

Semmiből nem vontam le semmit, kivétel a \"d\" értékek amivel az azelőtti számok különbségét jelöltem, azaz az adott pixel mennyire emelkedik ki a (teliholdas) háttérből.
SzLaci
SzLaci
2013.10.21. 21:58
Hat Ivan ezt en sem, egy letisztultabb, simabb kepet vartam, nem ezt, ezert irtam hogy leultem.... Nem SNR-re ertettem a 25%-ot (ami pontosabban 28%), hanem pixel ertekekre. Peti a tudoja, O a matek a dologban, en csak a vegeredmenyt kapom meg smiley Debayer 1100D, es pixelmeret kulonbseg miatt korrigalt 600D rgb ertekekbol jott a debayer javara a kb.25%. Ezek L szuros kepek voltak, ennel rendesen figyelve fokuszra, egyebekre. Talan mult het csutortokon csinaltam, ez mar alapbol biztato volt. Korrigaltan is megallta a helyet a debayer kamera, ez a lenyeg, ennek okan irtam lentebb, hogy ha az en rendszeremet nezem, tuti elony. Kimeritetlen a tema, sokfele tesztet lehetne csinalni, de egyelore mint a gyerek, csak elore tudok futni smiley

Az M27 Baader rgb szuros anyag Petinel van, en is kivancsi vagyok az eredmenyre szamokban is.
SzLaci
SzLaci
2013.10.21. 21:44
A teljesseg miatt engem is izgat egy rendesebb teszt, ez igy nem nevezheto publikalasra erettnek. Tortem a fejem ma esten, szervaltam egy masik 1100D-t ma, de a fatylak betettek a kaput. A szurot seperc alatt kiszedtem volna, es akkor hajra rendes osszehasonlitas ugyanazon a kukkeren, de ezek a fatylak es a ramaty eg latom hetvegeig kitart. Addigra ha minden este/ejszaka sikerul belehuzni megvan a masik kukkerre valo kamera a buheralasokkal, es akkor mar elesben mehet az uj otletem. Igy nekialltam a masiknak is, a szenzor uvege mar lent van, ez a fo szivas, 70%-ban mar a zsebemben tudhatom ezt is. Mar csak kaparni kell, vegyszerezni, coldfingerezni, futeni... smiley De egyebkent egy korrekt teszt miatt - es a meg kisebb pixelek miatt - lehet az egyik 600D is aldozatul esik, kesobb jo lehet pl. videozni Holdat. Bar talan ahhoz nagy lesz es zajos, mostanaban ez is foglalkoztat, de csak sorjaban.
ÉderIván
ÉderIván
2013.10.21. 21:38
Előzmény: #57
Hát Laci, a csillagok élességét és pontosságát valóban én ecseteltem, de azért ekkora különbségre messze nem gondoltam. Hogy a jel/zaj arány 25%-ot javul, azt két azonos típusú kamerával teszteltétek (csak az egyik debayer, a másik sima átalakított)? És a Baader RGB szűrőkkel?
f.lorand
f.lorand
2013.10.21. 18:28
Igaz, nem olvastam el figyelmesen.

Nagyon komoly munka, minden elismerésem. Tényleg.
Engem igazán NAGYON érdekelne két azonos kamera azonos körülmények között (seeing, fókusz pontosság, minden paraméter) végzett összehasonlítása!

Akciós termékeink

Nikon ACULON A211 8x42 binokulár
Nikon ACULON A211 8x42 binokulár
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Korlátozott raktárkészlet (1 db). Megrendelés előtt célszerű felvenni a kapcsolat kollegánkkal: +36-1-202-5651
Kiszállítás futárral:
Korlátozott készlet (1 db). Megrendelés előtt célszerű felvenni a kapcsolat kollegánkkal: +36-1-202-5651
Bp. üzl.:Korlátozott készlet
Kiszáll.:Korlátozott készlet
-12% 27 300 Ft
1-2-3 és csillagász leszek
1-2-3 és csillagász leszek
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Folyamatosan raktáron (4+ db)
Kiszállítás futárral:
Kiszállítás 24-48 órán belül
Bp. üzl.:Folyamatosan raktáron
Kiszáll.:Kiszállítás 24-48 órán belül
-13% 28 900 Ft
Student-23 mikroszkóp 4x, 10x, 40x objektívvel, mikrofókusszal, alsó és felső LED világítással, mikrofókusszal (3db AA-akkuról is használható)
Student-23 mikroszkóp 4x, 10x, 40x objektívvel, mikrofókusszal, alsó és felső LED világítással, mikrofókusszal (3db AA-akkuról is használható)
Raktárkészlet
Budapesti üzlet:
Folyamatosan raktáron (4+ db)
Kiszállítás futárral:
Kiszállítás 24-48 órán belül
Bp. üzl.:Folyamatosan raktáron
Kiszáll.:Kiszállítás 24-48 órán belül
-15% 33 900 Ft

Legfrissebb híreink a Facebookon