Színszűrők és kontraszterősítő szűrők tulajdonságai és használatuk
A különböző színű szűrőket az okulárba becsavarva a bolygók felszíni részleteinek kontrasztját tudjuk megnövelni. Az alábbi listában megtaláljuk, melyik színt mire tudjuk használni.
#8 Világossárga (83% áteresztés) Kiemeli a vörös és narancssárga részleteket a Jupiter felhősávjaiban. Hasznos a Marson megfigyelhető részletek kontrasztjának emelésében, illetve az Uránusz és Neptunusz korongjának megpillantásához nagyobb műszerekben. Hasznos lehet a holdfelszín apró részleteinek tanulmányozásához.
#11 Sárgászöld (78% áteresztés) Kitűnő a Jupiter korongján levő részletek megfigyeléséhez. A mare-területeket elsötétíti a Marson.
#12 Sárga (74% áteresztés) Kiemeli a vörös és narancs részleteket a Jupiter és a Szaturnusz korongján, míg a kék és zöld tartományokat szinte teljesen kiszűri. A Mars felszínén a vörös és narancs színű alakzatokat kiemeli, a köztük levő kontrasztot megemeli. A marsi atmoszférában segíti a kékes felhők észlelését. 150 mm-es vagy nagyobb műszerekben segítheti a holdi részletek észlelését.
#15 Sötétsárga (67% áteresztés) A marsi felszín részleteinek tanulmányozásához, illetve a sarki jégsapka kiemeléséhez ajánlott. Segít kiemelni a narancs és vörös színű struktúrákat, örvényléseket a Jupiter és a Szaturnusz felhőzetében, és hasznos lehet az alacsony kontrasztú felhők megfigyeléséhez a Vénusz felső légkörében.
#21 Narancs (46% áteresztés) Erőteljesen szűr a kék és a zöld szín tartományában, így megnöveli a kontrasztot a ezen területek, valamint a vöröses-sárgás, vagy narancsszínű régiók között. Kitűnően használható a Mars megfigyeléséhez. A különböző albedóalakzatok közötti határokat egyértelműbbekké teszi. Megemeli a felhősávok közötti kontrasztot a Jupiteren, elősegíti a Nagy Vörös Folt észlelését. Valamivel magasabb kontrasztot biztosít, mint a #15-ös számu szűrő.
#23A Világospiros (25% áteresztés) Kedvelt szűrő a Mars, a Jupiter és a Szaturnusz megfigyeléséhez. Az alacsonyabb áteresztés miatt legalább 130 mm-es, vagy ennél nagyobb átmérőjű távcsövekkel használható. A #21-es és #15-ös szűrőhöz hasonló célokra használható fel, azoknál valamivel határozottabb kontrasztot biztosít. Megfelelő szűrő a Merkúr és a Vénusz nappali észleléséhez, mivel jelentősen megemeli a kontrasztot a bolygók és a kék színű égbolt között.
#25A Vörös (14% áteresztés) Ez a szűrő erőteljesen blokkolja a kék és zöld tartományba esõ hullámhosszakat, így igen erős kontrasztot biztosít a Jupiter felhősávjainak megfigyelésekor. Igen hasznos a Mars sarki jégsapkáinak és sötétebb mare-területeinek észleléséhez.
#38A Sötétkék (17% áteresztés) Jó szolgálatot tesz a Jupiter megfigyelésekor, mivel erőteljesen szűr a vörös és narancs tartományokban, amivel jelentősen emeli a kontrasztot a felhősávok és a Nagy Vörös Folt megfigyelésekor. Jól használható a marsi felszín alakzatainak,jelenségeinek megfigyeléséhez (mint például a porviharok), és megemeli a kontrasztot a Szaturnusz gyűrűrendszerének vizsgálatakor. A Vénusz észleléséhez igen jó választás, jelentősen emelheti a kontrasztot a bolygón nehezen megfigyelhető felhőstruktúrák észlelésekor.
#47 Ibolya (3% áteresztés) Nagy mértékben szűri a vörös, sárga és zöld hullámhosszakat, így hasznos a Mars sarki jégsapkáinak megfigyeléséhez. A legjobb színszűrő a Vénusz megfigyeléséhez (15 cm-es átmérő felett), mivel igen csekély fényt ereszt át, csökkenti a bolygó fényességét, ugyanakkor a felsőlégkörében megjelenő alakzatok kontrasztját megemeli. A holdfelszín részleteinek tanulmányozásához is használható. A Jupitert és holdjait igen érdekes látvánnyá teszi.
#56 Világoszöld (53% áteresztés) Jó választás a Mars sarki jégsapkáinak megfigyeléséhez, valamint a sárgás színű porviharok észleléséhez. Megemeli a kontrasztot a Jupiter felhőzetének kék és vöröses tartományai között.
#58 Zöld (24% áteresztés) Erőteljesen szűr a vörös és kék tartományokban, így megemeli a Jupiter felsőlégkörében levő struktúrák kontrasztját. Hasznos a Szaturnusz sarki felhősávjainak észleléséhez is. Nagy mértékben emeli a Mars sarki jégsapkáinak kontrasztját, és jelentősen megkönnyíti a Vénusz felhőzetében felbukkanó alakzatok észlelését.
#80A Kék (30% áteresztés) Jól használható általános célú szűrő. Minden bizonnyal a legjobb választás a Jupiter és a Szaturnusz megfigyeléséhez. Nagyon kiemeli a Jupiter felhőrendszerében megfigyelhető alakzatok közötti kontrasztot, beleértve a Nagy Vörös Foltot is. A Szaturnusz esetében elsősorban a sarki felhősávok kiemelésében segít, de hasznos lehet a Hold megfigyelésénél is.
#82A Világoskék (73% áteresztés) A #80A-hoz hasonlóan kiemelkedő általános célú szűrő, jól használható a Jupiter, a Mars, a Szaturnusz és a Hold esetében. Világos árnyalata révén bár segít a kontraszt emelésében, nem csökkenti számottevően a beérkező fény mennyiségét.
Neutrálszűrő (0,3-0,9-es denzitás, 50-13% áteresztés) Ezek a szűrők egyenletesen eresztik át minden hullámhossztartomány fényét, így kitűnő eszközök a csillogás csökkentésére, vagy a túlságosan fényes holdfelszíni részletek tanulmányozásához telehold környékén. Fényes, szoros kettőscsillagok felbontásához is hasznos lehet.
Üstökösszűrő Elsősorban a cianogén (CN) hullámhosszán ereszt át, amelyet jellemzően az üstökösök feje és csóvája bocsát ki. Az üstökösöknél is javulás érhető el a CLS és UHC szűrők használatával.
UV/IR blokkszűrő A legmegfelelőbb ultraibolya és infravörös blokkszűrő, amely ionsugár segítségével felvitt, igen kemény rétegeket és jó minőségű optikai üveget tartalmaz. Ideális választás webkamerák és CCD kamerák számára. A szűrő igen határozott levágást mutat a 690nm-es hullámhosszon, mindamellett teljesen átereszti a látható vörös fény tartományát, beleértve a különösen fontos 656nm-es, Hidrogén-alfa vonalat, ugyanakkor megakadályozza, hogy a nem megfelelően fókuszált infravörös sugárzás tönkretegye a felvételt. ”L” (Luminance, fényesség) sávszűrőként is használható RGB szűrőkészlet mellett. A szűrő használatakor nem jelentkeznek szellemképek (rendkívül hatékony tükröződés-csökkentő bevonatokkal rendelkezik), amelynek révén tűéles csillagokat eredményez, illetve megőrzi bolygók apró részleteit is.
Contrastbooster/Minusviolet A szűrő nagy mértékben emeli a kontrasztot, ugyanakkor megszünteti a távcső színhibájából adódó kékes-lilás halókat, amelyek rendszerint a fényes részletek körül jelentkeznek (fényes holdrészletek, illetve fényes bolygókorongok), akromatikus lencsés távcsövek használata során. Többrétegű bevonata 95%-os fényáteresztést biztosít. Hold- és bolygóészleléshez más típusú távcsövekhez is ajánlott kiegészítő, mivel a kontraszt növelésével a felszíni részletek jobban láthatóakká válnak, ide értve például a gázóriások felsőlégkörének szerkezetét is.
Fringe Killer Akromatikus refraktorát szinte színhiba-mentes lencsés műszerré változtathatja ezzel a szűrővel. A Fringe Killer a lehető legkisebbre csökkenti a nem kívánatos kékes-lilás halokat, ugyanakkor az eredeti kép színvilágát megtartja, ami szintén fontos szempont. A legmodernebb eljárásokkal készített szűrőben majd száz, egymásra felvitt optikai réteg található egy plánparalell, jó minőségű üveg hordozóanyagon, így ez a szűrő nem okoz minőségromlást a látott képen. A szűrő segítségével a kisebb akromatikus refraktorok elméleti nagyítása szebb kép mellett használható ki.
Semi-APO
A Baader ajánlata akromatikus refraktorok tulajdonosai
számára. A Semi-APO működésére neve enged következtetni: majdhogynem
teljesen színhiba-mentes képet eredményez, amelyből hiányoznak az
akromatikus refraktoroknál megszokott zavaró, és a kontrasztot rontó
kékes-lilás halok a fényes objektumok körül. A Semi-APO lényegében a
Fringe Killerhez hasonló, de annál erőteljesebb hatású szűrő, amely
szintén neodímium alapokon nyugszik. Hatása hasonló a Fringe Killer és
Moon&Skyglow általános szűrő kombinált hatásához, de annál valamivel
erőteljesebb.
A Semi-APO szűrő mindkét, előzőleg említett szűrő előnyös tulajdonságait
egyesíti. Ez a Baader-féle szűrő minden tekintetben a világ
leghatékonyabb “Minusviolet”-típusú szűrője. Rendkívüli hatékonysága és a
látott kép természetes színe révén jelenléte egyébként észrevehetetlen
az észlelés során, mindazonáltal a színhibát teljesen megszünteti. A
kontrasztra, a kép fényességére és a látvány minőségére gyakorolt hatása
igen jelentős, még a legkisebb refraktorok esetében is. A
továbbfejlesztett neodímium anyagnak köszönhetően a színek kontrasztját
is emeli, elsősorban a Jupiter és a Mars észlelésekor.
A Sky-Watcher Moon&Skyglow kontaszterősítő szűrője nevével ellentétben az egyik leghatékonyabb bolygószűrő. Gyenge égboltfénylést is szűr. Ez a hatás köszönhető a kék, illetve az ennél
rövidebb hullámhossz teljes szűrésének, illetve egyes színek közötti
kontraszt növekedésének. A Jupiter és a Mars képe megőrzi természetes hatását, miközben a kontraszt jelentősen nő.
Bolygó, és Holdmegfigyelés szűrőkkel
Merkúr
Kontrasztnövelés főképp nappali megfigyelésnél (bolygó-ég kontraszt) #23A Világospiros
Felszín megfigyelése #25 Vörös, #29 Mélyvörös
Vénusz
Felhőzet megfigyelése #38A Mélykék, #47 Ibolya, #58 Zöld
Kontrasztnövelés főképp nappali megfigyelésnél (bolygó-ég kontraszt) #25 Vörös, #29 Mélyvörös
Terminátor #25 Vörös, #29 Mélyvörös
Hold
Részletek megfigyeléséhez #56 Világoszöld
Felszín kontrasztjának növelése #8 Világossárga, #12 Sárga, #15 Sötétsárga, #80A Kék
Alacsony kontrasztú részletek #82A Világoskék
Fénycsökkentés ND03, ND06, ND09, ND13 Neutrálszűrők
Mars
Felhők (főképp a peremen) #15 Sötétsárga
Mare-területek #8 Világossárga, #15 Sötétsárga, #11 Sárgászöld, #21 Narancs, #23A Világospiros, #25 Vörös, #29 Sötétvörös
Kékes-zöldes területek a felszínen #12 Sárga, #23A Világospiros
Porviharok #38A Sötétkék, #56 Világoszöld
Sarki jégsapkák #15 Sötétsárga, #25 Vörös, #29 Sötétvörös, #47 Ibolya, #56 Világoszöld, #58 Zöld, UHC mélyég-szűrő
Alacsony kontrasztú részletek #82A Világoskék
Jupiter
Felhőzet #11 Sárgászöld
Felhősávok #8 Világossárga, #15 Sötétsárga, #21 Narancs, #23A Világospiros, #25 Vörös, #29 Sötétvörös, #38A Sötétkék, #56 Világoszöld, #90A Kék
Kivetülések a felhősávokban #80A Kék
Atmoszféra részletei #56 Világoszöld
Vörös-narancsszínű szerkezetek #12A Sárga
Narancs-vörös színű zónák #8 Világossárga
Vörös-kék kontraszt #11 Sárgászöld
Kék-világos kontraszt #25 Vörös
Nagy Vörös Folt #38A Sötétkék, #80A Kék
Galilei-holdak átmenetei #25A Vörös, #29 Sötétvörös
Vörös-kék-világos kontraszt #56 Világoszöld, #58 Zöld
Sarki területek #21 Narancs, #23A Világospiros
Bolygókorong #38A Sötétkék
Alacsony kontrasztú struktúrák #82A Világoskék
Szaturnusz
Felhőzet #11 Sárgászöld, #12 Sárga, #25 Vörös, #29 Sötétvörös
Sávok #15 Sötétsárga, #21 Narancs, #23A Világospiros, #38A Sötétkék, #58 Zöld, #80A Kék
Gyűrűk #47 Ibolya
Cassini-rés #11 Sárgászöld
Vörös-kék kontraszt #11 Sárgászöld
Vörös-narancsszínű struktúrák #12 Sárga
Alacsony kontrasztú alakzatok #82A Világoskék
Uránusz
Korong látványa #8 Világossárga, #15 Sötétsárga
Neptunusz
Korong látványa #8 Világossárga, #15 Sötétsárga
Sánta Gábor, Szabó Sándor
Olvasson tovább
Előző cikk
Mély-ég objektumok egy 127/1500-as MC távcsővel
Az MC-k elõnye a szállíthatóság, amit egy kicsit mérsékel a stabil mechanika iránti nagy igényük....
Következő cikk
Mély-ég objektumok egy 127/1500-as MC távcsővel
Az MC-k elõnye a szállíthatóság, amit egy kicsit mérsékel a stabil mechanika iránti nagy igényük....