Fényes üstökösök az esti égen
Néhány hete fényes üstökösök lázában ég az amatőrcsillagász közösség. Azonban a legjobban várt C/2019 Y4 (ATLAS) magja nemrég darabjaira hullott, vele pedig a szabad szemes láthatóságáról szőtt álmok is egyre távolabb kerültek.
Ennek ellenére az üstökös nem semmisült meg teljesen, a mag egy része túlélte a darabolódást, így az üstökös továbbra is megfigyelhető. Ehhez sötétebb ég (5m alatti szabad szemes határfényesség az üstökös mellett), és legalább 7-10 cm-es távcső szükséges az ég állapotától függően: az erős városi fény, holdfény megnehezíti vagy megakadályozza az észlelést.
Az üstökös jelenleg kb. 9m-s, és egyelőre teljesen kiszámíthatatlan, hogy mi fog vele történni a következő hetekben: talán tovább darabolódik és végül szétoszlik, talán erőre kap a mag, és folytatódik a fényesedés. Legvalószínűbb viszont, hogy stagnálni fok a fényessége, vagy kissé halványodik is. Megjelenése a fotókon látottakhoz képest sokkal diffúzabb, ezért kisebb vagy közepes nagyítást érdemes használni a megfigyeléshez. Belső sűrűsödést szinte egyáltalán nem mutat.
Alakja elnyúlt, csepp vagy tökmag formájú, mögötte jó égbolton, nagy távcsővel egy rövid csóvát is láthatunk. Érdemes minden derült estén nyomon követni a viselkedését, akár vizuális észlelésekkel, akár fotografikusan. Jelenleg naponta kb. a telihold átmérőjével egyező mértékben mozdul el, így egy pontos térkép segítségével tudjuk nyomon követni.
Az üstökös perihéluma (napközelsége) csak május 31-én következik be, ám ha marad a jelenlegi aktivitás, vagyis nem fényesedik ki az égitest, akkor május 15-e körülig tudjuk az esti égbolton nyomon követni a Camelopardalisból a Perseus csillagképbe kerülő égi vándort.
Sokkal nyugodtabb az élete a három éve felfedezett C/2017 T2 (PANSTARRS) üstökösnek, amely szintén az esti égbolton, a Camelopardalis csillagmezején jár, és kellemes helyzetben, könnyen észlelhető. Az üstökös jelenleg 8,5m körüli, néhány ívperces, kellemesen sűrűsödő folt, amely rövid, kettős szerkezetű csóvával rendelkezik.
Észlelése jelenleg 7-8 cm-es távcsövekkel is könnyen lehetséges, ha kellően részletes térképpel rendelkezünk.
Belső, fényesebb része városi vagy kissé holdfényes égen is megpillantható, de a halvány külső kómát és a csóvát csak 5-5,5m határfényesség alatti égbolton, legalább 10-15 cm-es távcsővel pillanthatjuk meg. Az égitest május 4-én kerül a legközelebb a Naphoz, ekkor a Mars pályájáig merészkedik, így várhatóan már alig fényesedik tovább. A Földtől is hasonló távolságban lesz, mint a Naptól.
Mivel azonban lassan távolodik majd csillagunktól, és földtávolsága sem változik, valószínűleg a nyár második feléig kis távcsövekkel is látható lesz a Camelopardalisból az Ursa Majorba, majd onnan a Canes Venaticibe és a Coma Berenicesbe jutó üstökös. Fényessége augusztus elején csökkenhet 10 magnitúdó alá.
A harmadik fényes esti üstökös a C/2019 Y1 (ATLAS), amely az 1988-ban itt járt Liller-üstökös egy fragmentuma. Régen egy nagyobb üstököshöz tartoztak ezek a töredékek, amely néhány ezer évvel ezelőtt darabokra hullott.
Eddig 4 töredékét sikerült azonosítani, amelyek 8-10 évente jelentek meg. Ez a mostani fragmentum már március 12-én áthaladt a Föld pályáján belül (0,83 CsE-re) húzódó napközelpontján, de akkor kedvezőtlen helyzetben lehetett észlelni.
Azóta ugyan távolodik a Naptól, de egyre északabbra kerül, és a Földhöz is közeledik, ezért a fényessége jelenleg is 8,5 magnitúdó körüli. Kómája 2-3 ívperc átmérőjű, elég tömör, fényes folt, amit 15x70-es binokulárral is látni lehet, de 8-10 cm-es műszerekkel könnyen észlelhető. A friss észlelések alapján egy rövid csóvával is rendelkezik, amit elsősorban fotókon rögzíthetünk, de nagyobb távcsövekkel, jó égbolton (hmg: 5,5 körül vagy jobb) vizuálisan is észrevehetünk.
A Cassiopeia csillagképben észak felé mozgó üstököst egész éjjel
lehet észlelni, sőt, május 1-én 6,6 fokra halad el a Sarkcsillag mellett, így
ideális helyzetben láthatjuk holdnyugta után. A Hold elvonulása után, május
9-ét követően az esti órákban még megpróbálkozhatunk az észleléssel, mivel akkor
még 10m körüli lehet az üstökös. Május
11-e után az Ursa Major területén kereshetjük az egyre halványuló égitestet.
Sánta Gábor
Olvasson tovább
Előző cikk
Merkúr-átvonulás 2019. november 11-én
A Naprendszer legbelső bolygója, a Merkúr, néhány évente áthalad a Nap korongja előtt, de ezek...
Következő cikk
Okulár akció
Amikor új távcsövet vásárol, távcsövéhez további okulárokat kedvezményesen kínálunk. Új távcsõ...